Kategorije
Orea cvijet Kako radi OREA? Registracija
search cart menu
Početna > Blog

LONAC & OREA: Intervju sa Sunitom Dizdar-Hodžić: Flora nakit – Dašak proljeća u stanovima tokom izolacije

Flora nakit je izrađen sa dvokomponentnom smolom i pravim, suhim cvijećem. Smola je izuzetno zahtjevan materijal za rad, ali nakitu daje staklast i elegantan izgled. Pored smole, ono što Floru čini interesantnom i drugačijom jeste pravo cvijeće zauvijek sačuvano u nakitu. Cvijeće “ugrađeno” u nakit dolazi većinom iz Tomislavgrada, sa Duvanjskog polja iako ga ima i iz ostalih dijelova BiH. Svaki komad nakita je jedinstven po svome dizajnu. Ni jedan cvijet nije isti pa tako ni jedan model Flora Nakita nije i ne može biti isti, mogu biti slični, ali ne i identični. Posebno je interesantno da uz svaki model dođe i kartica koji cvijet je u nakitu i koje je njegovo simboličko značenje. Nošeći ili poklanjajući Flora nakit ustvari šaljete poruku jezikom cvijeća.

Flora Handmade

Emilija: Zdravo Sunita! Kako bi predstavila sebe u 5 rečenica? Ko je Sunita, osim što je preduzetnica?

Sunita: Vječni optimista, savršeno svjesna realnosti u kojoj živimo, ali uvijek u potrazi za rješenjem. Majka dvije curice, sretna i ponosna što sam im uspjela prenijeti ljubav prema znakovnom jeziku. Kćerka divnih roditelja koji su me odgajali da prije svega budem dobar čovjek i naučili da moralne i ljudske vrijednosti nemaju cijenu i da mi one budu vodilja u životu. Sestra starijeg brata i sestre koji su me svojom ljubavlju, pažnjom i bezuslovnom podrškom razmazili iako ne živimo blizu, čak ni u istoj državi. Prefekcionista i ponekad pretjerana samokritičarka, neko ko smatra da naš osmijeh i lijepa riječ nekome mogu uljepšati dan, a nas ne koštaju ništa-pokušajte.

Flora Handmade

Emilija: Prije 10 godina si krenula da “nižeš perlice” kao hobi iz ličnog zadovoljstva, a ne zbog novčanih primanja, da bi kasnije iz toga razvila biznis. Kako si ušla u svijet pravljenja nakita na ovaj specifičan način?

Sunita: Moji, sada već davni, počeci u izradi nakita bili su sa perlicama, fimom i sličnim jednostavnijim materijalima. Sada kad se osvrnem na te godine, mislim da je to bila faza pronalaženja, koja tehnika, koji materijal, šta je to u čemu se ja mogu najbolje izraziti, pustiti mašti na volju i donijeti nešto sasvim novo. Ključni momenat koji me usmjerio u izradu nakita sa suhim cvijećem jeste poklon koji sam dobila od sestre nakon njenog putovanja u Australiju. Bile su to naušnice sa prirodnim cvijećem. Izgledale su tako nestvarno, pravo cvijeće sačuvano zauvijek, u nakitu, bila sam fascinirana i upravo tu emociju sam htjela prenijeti na svoj nakit.

Ono što sada vidite kao Flora Handmade nakit rezultat je dugogodišnjeg eksperimentiranja i testiranja različitih varijanti dvokomponentne smole, različitih vrsta cvijeća, načina izrade i konačne obrade. Dosta vremena sam provela čitajući različitu literaturu, gledajući video materijale, ali dok sama nisam krenula u izradu nisam znala šta me čeka.

Emilija: Prije pokretanja sopstvenog biznisa, bila si zaposlena u CEI “Nahla”. Može se reći da je glavna prekretnica bila tvoja odluka da daš otkaz i prijaviš se na poziv koji je uputila Privredna komora Kantona Sarajevo. Mnogima je upravo taj prvi korak najteži. Šta je tebe navelo da ostaviš siguran posao i uplivaš u preduzetničke vode? Kada je, po tvom mišljenju, pravo vrijeme da se učini taj prvi korak?

Sunita: Da, prije pokretanje svog biznisa radila sam u CEI „Nahla“ kao voditeljica odjela Nahline poslovne zajednice. Radila sam na programima osnaživanja žena, njihove edukacije i pružanju podrške u pronalasku zaposlenja ili pokretanju vlastitog biznisa. Čini se da sam nakon nekoliko godina rada u tom polju osnažila samu sebe da učinim i sama taj korak. Odluka da napustim posao u struci, posao koji sam voljela nije bila ni malo laka i nije donesena preko noći. S obzirom da se izradom nakita bavim već skoro 10 godina razmišljala sam o opciji pokretanja vlastitog biznisa, educirala se u različitim poljima od marketinga, finansija do zakonskog okvira, ali mi je ipak nedostajalo hrabrosti da se odvažim i riskiram. Poziv Privredne Komore KS bio je okidač, imala sam sreću da je moja biznis ideja prepoznata kao ideja koja ima potencijal na tržištu i koja je nagrađena finansijkom podrškom. Međutim, smatram da samo finansijska podrška za one koji tek ulaze u poduzetničke vode nije dovoljna. Naravno ona je itekako potrebna, ali ako ta osoba nema znanje kako da usmjeri ta sredstva, kako da od njih napravi nova onda je to, po mome mišljenju, podrška koja je kratkotrajna i koja bez adekvatne edukacije neće dovesti do dugoročnih pozitivnih rezultata. Smatram da je pravo vrijeme da pokrenete biznis onda kada dobro istražite svoju ideju i sve ono sa čime se možete suočiti kada krenete u tu avanturu. Još jedan jako bitan faktor koji me motivirao cijelo vrijeme jesu pozitivne reakcije osoba koje su imale priliku vidjeti ili nositi nakit koji sam izrađivala.

Flora Handmade

Emilija: Tvoj biznis je po mnogo čemu zanimljiv i unikatan, a osim toga je i društveno-odgovoran. Možeš li pojasniti tu komponentu?

Sunita: Flora Handmade je mali porodični biznis, od samog početka uključeni su moji roditelji koji se brinu za uzgoj cvijeća, njegovo sušenje i presovanje. To je ogroman posao koji su oni preuzeli na sebe, a time meni dali više vremena i prostora da se bavim dizajnom i izradom. Sestra živi van granica BiH, i sama se u slobodno vrijeme bavi dizajnom tako da za razliku od mene ona ima lakši pristup različitim materijalima pa je njena podrška rezervisana za taj dio. Pored toga, zaista imam bezuslovnu podršku i svih ostalih članova porodice koji “uskaču” uvijek kada treba od čuvanja djece do stručnih savjeta. Ono na što sam posebno ponosna jeste da je Flora Handmade i društveno odgovorna firma koja upošljava osobu sa invaliditetom, radi se o mom suprugu koji je gluha osoba. Svjesni predrasuda i činjenice da će u našem društvu teško, a neopravdano naći posao mi smo se odlučili na korak koji je vjerujem jedinstven u našoj državi, a možda čak i šire, odlučili smo se na to da pored drugih radnih zadataka on radi i dostavu. To smo uradili ciljano kako bismo uticali na svijest građana, posebno onih koji nemaju priliku da se svakodnevno susreću sa osobom oštećenog sluha i često nisu ni svjesni da upravo gluhe osobe čine veliki dio naše populacije. Želimo pokazati da su gluhe osobe savršeno sposobne da budu ravnopravni, aktivni građani našeg društva pa čak i raditi posao za koji biste nekako po defaultu pomislili da ga ne može raditi osoba koja ne čuje. U Flori gluha osoba uspješno radi dostavu. Naši redovni kupci su na to već navikli i to im je sasvim normalna stvar. Naš sljedeći korak je naše kupce učiti znakovni jezik - šalim se naravno.

Flora Handmade

Emilija: Sigurna sam da se veliki broj mladih koji planira ili je na početku pokretanja svog biznisa susreće sa sličnim izazovima. Koje prepreke si ti imala na početku i kako si ih prevazišla? Da li si imala nečiju pomoć?

Sunita: Na početku, moj najveći izazov je bio doći do pravih informacija kada je u pitanju sama registracija biznisa i zakonske regulative za ovu vrstu biznisa kojim sam se ja planirala baviti. Bilo mi je jako važno u startu sve posložiti kako treba, dobiti informacije koje su mi zakonske obaveze i napraviti sebi šablon po kome ću to pratiti i dalje raditi. Pored toga, kada ste na početku, neizbježno je da većinu poslova odrađujete sami, to je vrijeme kada morate iskoristiti znanje stečeno na edukacijama. Međutim, na tim edukacijama vi usvojite osnovno znanje, ali dođete do trenutka kada vam ipak treba savjet stručnjaka. U tom slučaju jako je bitna podrška okoline, posebno osoba koje imaju stručno znanje iz određenih oblasti i koji vam žele pomoći. Pored vama bliskih osoba danas ima dosta organizacija koje nude besplatnu, a izuzetno kvalitetnu i profesionalnu podršku, kao što su: CEI “Nahla”, Fondacija 787, lonac, OREA (ako ste kreativac) i druge slične organizacije. Ključno je znati za njih i biti u toku njihovih programa.

Flora Handmade

Emilija: Koji je po tebi najveći problem s kojim se bh. obrti susreću?

Sunita: Brojni su izazovi s kojima se obrti u BiH susreću u različitim fazama poslovanja, a neki od tih izazova trebali su biti riješeni kroz novi zakon o obrtima koji nažalost nije usvojen. Ono što je po mom mišljenju najveći izazov jeste činjenica da po zakonu obrti u FBiH ne mogu uvoziti niti izvoziti. Dakle, ako vam treba materijal koji nemate u BiH morate naći firmu koja će za vas uvesti taj materijal što naravno podrazumijeva veće troškove u odnosu na to da sami to možete uvesti. Isto je i kod izvoza jer obrti registrovani u FBiH po zakonu ne mogu izvoziti svoje proizvode.

Problem nastaje kada hobi pretvorite u biznis i kada vas opterete obaveze prema državi koje nisu male, pa svi ostali troškovi da ne spominjem vrijeme i rad koji uložite, ideju, dizajn koji je unikatan. U takvoj situaciji jako je teško formirati cijenu da ne potcjenite svoj rad, a da u isto vrijeme proizvod učinite dostupnim svojim kupcima. Ja mislim da sam uspjela pronaći balans između te dvije stvari.

Emilija: Svakodnevno smo svjedoci velikog uticaja COVID-19 pandemije na tržišta širom svijeta. Veliki broj biznisa se zatvara zbog smanjenih primanja, ali i drugih razloga. Kako si se ti prilagodila novonastaloj situaciji i da li je pandemija uticala na rad tvog biznisa?

Sunita: Ja trenutno još uvijek dobro poslujem. Sva ova situacija oko pandemije potakla je ljude da više misle na svoje bližnje, možda ne da više misle na njih koliko da više pokazuju svoju pažnju i izražavaju emocije. U takvoj situaciji Flora nakit se pokazao kao savršen izbor da dragoj osobi pokažu koliko im znači. U zadnje vrijeme smo imali jako puno takvih primjera da su osobe naručile Flora nakit koji smo mi dostavljali kao iznenađenje, poklon njima dragim osobama. Posebno sam sretna bila kada sam dobila poruke od nekoliko starijih gospođa kojima je bilo zabranjeno kretanje izvan stana i koje su teško podnosile izolaciju pogotovo za vrijeme sunčanih, proljetnih dana, a onda su proljetne cvjetiće dobile u nakitu i bile su oduševljene, donijeli smo im proljeće u stan. Njihove reakcije su bile zaista divne.

Trenutno u planu imam neke nove proizvode odnosno novi, drugačiji dizajn i to je ono na čemu sada radim. Širenje van granica BiH nije isključeno, ali mislim da ću sačekati da vidim razvoj situacije generalno u svijetu nakon što se završi pandemija. Ja ovo vrijeme također koristim za dodatnu edukaciju, trenutno se nudi dosta webinara koji itekako mogu pomoći svakom biznisu u njegovom razvoju i mislim da to treba iskoristiti.

Emilija: Koliko ti je pomoglo što se tvoj nakit nalazi na OREA platformi? Ti imaš svoj web shop, ali si odlučila prodavati i na OREI. Kako je to “poguralo” tvoj biznis?

Sunita: Moj prvobitni motiv za učlanjenje na OREU jeste bilo upravo to što sama nisam mogla prodavati van granica BiH, a preko OREA platforme to je bilo moguće. Međutim već nakon prvih nekoliko sedmica taj motiv je pao u drugi plan. Ono što me već na samom početku saradnje sa Orea timom oduševilo jeste njihov pristup kreativcima, njihova motivisanost i vjera u nas. Bilo je trenutaka kada mi se činilo da oni više vjeruju u nas nego mi sami, da nam žele uspjeh koliko mi želimo sami sebi. To je tim profesionalnih osoba koji svoj posao rade sa ogromnom dozom entuzijazma. Za svakoga od nas oni imaju individualiziran pristup u odnosu na potrebe i specifičnost biznisa/proizvoda svakoga od nas te nas u skladu s tim i savjetuju. Kontinuirano imaju kampanje putem kojih promovišu svoje kreativce i podižu svijest o važnosti kupovanja od malih biznisa. Postigli su ono što je poprilično teško u poslovnom svijetu, ravnotežu prijateljskog profesionalnog odnosa.

Također, jako bitno pogotovo u vrijeme pandemije, jeste da OREA pruža mogućnost sigurnog kartičnog plaćanja. Znači iz udobnosti svoga doma naručite unikatni ručno rađeni proizvod, platite ga karticom i on vam stigne na kućna vrata.

Flora Handmade

Emilija: Jedna od prednosti OREA-e je i organizovanje sajmova tj. Art marketa na kojima možete predstaviti svoje radove, što je veoma korisno ako nemate svoje prodajno mjesto. Koliko je tebi značilo da se tvoj brend pojavi na jednom takvom sajmu?

OREA Art Market je događaj koji treba biti neizostavan dio rada svakog kreativca, znači događaj koji se ne propušta. To je nešto za čime je Sarajevo definitivno vapilo. Bilo je i još uvijek ima i drugih sajmova kreativaca, međutim za razliku od tih sajmova OREA Art Market je kreativce i njihove radove podigao na potpuno drugi nivo, na ono mjesto koje i zaslužuju ručni radovi. Ozbiljnost i profesionalnost u organizaciji ovih marketa uticala je na to da su posjetioci Oreinih marketa osobe koje znaju šta znači ručni rad, šta sve stoji iza jednog takvog proizvoda i stoga i cijene ono što im želite predstaviti. Isto tako, to je idealna prilika da upoznate druge kreativce i da razmijenite iskustva. U vrijeme ove pandemije bili smo najveća podrška jedni drugima, dijelili smo postove, informacije i jednostavno poticali jedni druge da ostanemo optimistični.

Flora Handmade

Emilija: Dovoljno je da se pogleda samo nekoliko tvojih radova i odmah se stiče utisak da si profesionalac u tome što radiš. Šta bi ti izdvojila kao recept za uspješan biznis?

Sunita: Pored toga što morate voljeti to što radite, morate se moći zamisliti u ulozi vašeg kupca. Sve ono što želite da ima proizvod koji vi sami kupujete morate pružiti i svojim kupcima. Nešto poput onoga “nemojte činiti drugima što ne želite da vama neko čini”, ja se nečim sličnim vodim kod prodaje Flora nakita, ne mogu prodati nekome ono što ja nikada ne bih kupila pri tome mislim na kvalitet samog proizvoda. Mislim da to kupci prepoznaju i cijene. Pored toga važno je stalno se usavršavati, educirati jedino na taj način možete ići naprijed.

Flora Handmade

Emilija: Na tvom sajtu objavljuješ i kvalitetne tekstove u kojima objašnjavaš simboliku cvijeća koje koristiš, kako se održava nakit i slično. Da li smatraš da je za stvaranje uspješnog i dugotrajnog brenda, osim kvaliteta proizvoda, potrebno svojim kupcima dati i neku dodatnu vrijednost?

Sunita: Kupci danas traže kompletnu uslugu i to je uredu, i sama sam kupac i uvijek mi je korisno i cijenim kada pored proizvoda koji kupim dobijem i neke upute ili savjete vezano za taj proizvod. Jako je važno da kupac zna da vam nije bitno jedino da prodate proizvod, on mora znati da vam je stalo do toga da je zadovoljan, da je taj proizvod zadovoljio (još bolje nadmašio) njegova očekivanja u krajnjem slučaju da vam da neke sugestije koje će vam koristiti da unaprijedite svoj proizvod ili usluge. Za mene prodaja ne završava u trenutku kada kupac preuzme proizvod nego onda kada dobijem povratnu informaciju i iskomuniciramo dojmove kupca o samom proizvodu. Flora nakit je jedinstven i drugačiji upravo po cvijeću koje je “ugrađeno” u nakit. Malo je onih koji znaju šta pojedini cvijet znači na jeziku cvijeća i koju poruku šalju kupujući ili poklanjajući taj cvijet. Ja se trudim da sa svakim kupljenim komadom Flora Nakita podijelim sa kupcem tu informaciju. Poklanjajući ili noseći ovaj nakit oni ustvari poklanjaju (nose) određenu poruku i to je ono po čemu se mi istićemo.

Emilija: Kakva podrška misliš da izostaje većini malih biznisa? Imaš li neki upit ili savjet za lonac.pro zajednicu, kako da pomogne malim biznisima?

Sunita: U BiH izostaje sistemska podrška države kada su u pitanju mali biznisi, oni su uglavnom prepušteni sami sebi. Ono što je dobra stvar jeste da postoji puno organizacija koje su u ovom periodu odlučile različitim kampanjama pomoći i podržati male biznise. To su uglavnom promotivne kampanje koje potiču pojedince na kupovinu domaćih proizvoda. Ljudi ponekad nisu ni svjesni kako različitim gestama mogu podržati male biznise, nekada je dijeljenje informacije o nekom malom brandu važnije od same kupovine jer podjelom informacije ustvari pomažete brandu da dospije do što više potencijalnih kupaca. Tu negdje vidim i lonac.pro koji sam ja do sada koristila u edukativne svrhe, kao izvor važnih informacija vezanih za razvoj biznisa te kao platformu za umrežavanje sa vašim članovima.

Emilija Seočanac
Community Manager @lonac.pro